top of page

Odkrywamy kosmos

Planetarium w Chorzowie

Wycena wycieczki

Zapraszamy grupy uczniów do odkrywania tajemnic kosmosu w niesamowitym planetarium!
To idealna okazja, aby połączyć zabawę z nauką i rozbudzić w nich ciekawość świata.
Na uczestników czekają interaktywne pokazy, zachwycające prezentacje o gwiazdach, planetach, galaktykach i zjawiskach kosmicznych.
Gry i quizy, które sprawią, że każdy uczestnik poczuje się jak prawdziwy odkrywca wszechświata.
Warsztaty tworzenia własnych modeli planet, poznawanie zjawisk astronomicznych i wiele więcej!
Wycieczka do planetarium to nie tylko fantastyczna zabawa, ale również wyjątkowe doświadczenie, które rozwija wyobraźnię i wiedzę dzieci!

Prócz podstawowego programu dostępny jest również na terenie Planetarium
Parku Nauki tematycznie dedykowany dla dzieci ze szkół podstawowych i młodzieży szkół ponadpodstawowych.

Wyróżniamy dwie ekspozycje :

Geofizyka - dedykowana uczniom starszych klas szkoły podstawowej (6-8) i uczniom szkół średnich
To interaktywna ekspozycja, na której prezentowane są zjawiska związane z sejsmologią i meteorologią.
W części Sejsmologia młodzież może przeżyć symulowane trzęsienie Ziemi, wywołać wstrząsy, które zostaną zarejestrowane przez czułe sejsmometry, a także przekonać się dlaczego Ziemię nazywamy niespokojną planetą. Tutaj przy pomocy specjalnych modeli uczniowie zrozumieją czym różnią się fale podłużne od fal poprzecznych. W części Meteorologia uczniowie zobaczą i usłyszą pioruny generowane przez cewkę Tesli, przekonają się czy trudna jest praca prezentera pogody, a w specjalnych pokojach klimatycznych odbędą podróż od koła podbiegunowego po równik. Stanowisko z przyrządami meteorologicznymi będzie doskonałym uzupełnieniem dydaktycznym. Łącznikiem dwóch części ekspozycji jest niemal dwumetrowy ekran kulisty, na którym z kosmicznej perspektywy uczniowie zobaczą Ziemię, wędrówkę kontynentów oraz aktualną pogodę.

Ekspozycja Astronomia – To interaktywna ekspozycja poświęcona sposobom pozyskiwania informacji o Wszechświecie. Czy astronomowie wykonują swoje doświadczenia w laboratoriach?
Nie. W astronomii nie da się zaplanować i wykonać eksperymentu. Można jedynie obserwować to co dzieje się we Wszechświecie i wyciągać wnioski. Na kolejnych stanowiskach uczniowie dowiedzą się dlaczego dla astronomów tak ważny jest wodór, jak zobaczyć niewidoczne, czy groźne jest dla człowieka promieniowanie kosmiczne i jak wystrzelić rakietę, żeby dotarła do celu. Jedną z największych atrakcji tej ekspozycji jest projekcja 3D pozwalająca na spacer wśród gwiazd

W centralnym punkcie ekspozycji znajduje się historyczny projektor Zeissa, który wyświetlał gwiazdy w Planetarium Śląskim przez prawie 63 lata.

Wizyty na ekspozycjach są doskonałym uzupełnieniem zajęć i seansów dydaktycznych w Sali Planetarium.

Dodatkowo dostępne są również warsztaty astronomiczne oraz stacja meteorologiczna.

Zapisz się do Newslettera

bottom of page